„A művészet az elmondhatatlan tolmácsa”

15 rollupból álló Interaktív utazó kiállítás diákok képzőművészeti alkotásaiból. A Zachor Alapítvány a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítvánnyal együttműködve immár hagyományosan, több éve rendez művészeti pályázatot általános iskola felső tagozatán tanuló és középiskolás diákok számára január 27-e - az auschwitz-birkenaui láger felszabadulásának évfordulójára.

A pályaművek a USC Soá Alapítvány IWitness digitális platformáján található, holokauszt-túlélőkkel és szemtanúkkal készített interjúklipek alapján készülnek.

A videóinterjúk fontos oktatási anyagként szolgálnak, nem csak a holokauszt, hanem az egész 20. század történelméről való oktatásban, valamint egyes történelmi helyzetek személyes megélésének, döntési helyzeteknek a megismerésében. A művészet az elmondhatatlan tolmácsa című projekt, amelynek keretében a kiállításon található alkotások készültek, a művészetet hívja segítségül a videóinterjúkból származó információk, érzelmek és reflexiók feldolgozásához, összegzéséhez és kifejezéséhez.

A pályaművekből elsőként 2017-ben készült interaktív, utazó kiállítás. A legújabb kiállítási anyagon, 2x15 rollup-on a 2020-2022 között készült pályamunkákból válogattunk összesen 31 művet. Ezek között festmény, rajz, montázs, kollázs, és videó is található.

A kiállítás 15 egyszerűen felállítható molinóból áll, melyeken 15 kiemelkedő pályamű látható.  Az interaktivitást a molinókon található QR-kódok biztosítják, melyek leolvasásával a látogatók digitális eszközök (okostelefon vagy tablet és fülhallgató) segítségével azonnal megnézhetik és meghallgathatják a műveket inspiráló interjúrészleteket - ezek vezetik körbe a diákokat a kiállításon. Az egyes molinókon a következők láthatók:

  • Egy-egy műalkotás (rajz, festmény, montázs, videó, stb) és alkotójának neve, valamint az alkotás készítésekor aktuális életkora

  • A műalkotást elkészítését inspiráló (holokauszt-túlélővel készült) videóinterjú-klip eléréséhez szükséges QR-kód

  • Az interjúalany fotója és rövid életrajza


Nézőpontok: 1956, a civilektől a nagypolitikáig

Az nteraktív vándorkiállítás 4 + 1 molinón keresztül mutatja be az ’56-os forradalom különböző nézőpontjait (nemzetközi háttér, sajtó, civilek, megtorlás).

A kiállítást az Európai Bizottság „Europe for Citizens”; programja által támogatott 1956 és a propaganda – információ vagy manipuláció?  című nemzetközi projekt keretében készítette a Berzsenyi Dániel Gimnázium csapata a Zachor Alapítvány és a USC Soá Alapítvány támogatásával. Felkészítő tanár: Mészáros Mónika

A kiállítás célja

A kiállítás célja, hogy különböző források segítségével bemutassa a forradalom egyes aspektusait.

A molinók elsősorban nem eseménytörténeti tablók, a megjelenített anyagok a forradalom és szabadságharc egy-egy pillanatát emelik ki. A felhasznált elsődleges források – videóinterjúk, újságcikkek stb. – elemzése fejleszti a kritikai gondolkodást és az árnyalt véleményalkotást, a vitakultúrát.

Az egyes tablók háttér-információkat is tartalmaznak, melyek QR kódokon keresztül érhetőek el.

Felhasználási lehetőségek:

A kiállítás anyaga lehet iskolai megemlékezéseknek, osztályfőnöki óráknak, történelem, társadalom és állampolgári ismeretek, mozgóképkultúra és médiaismeret, etika illetve erkölcstan tantárgyaknak.
A kiállítás tematikájához kapcsolódóan az IWitness digitális oktatási platformon találhatók interaktív feladatok (Civilek az 1956-os forradalombanAz 1956-os forradalom / Székely Éva)

 
Zachor Alapítvány